Tirana
clear sky
38.5 ° C
38.5 °
38.5 °
29 %
4.1kmh
0 %
Enj
39 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
35 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Petrit Vasili shënjestron Ramën: Po fut kompani guackë në Portin e ri të Durrësit, 2 mld dollarë të kamufluara në kompani offshore

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar pak pas operacionit të zhvilluar sot në Portin e Durrësit, ku u kapën në një kontenier me banane plot 11.6 kg kokainë e cila vinte nga Ekuadori.

Vasili nuk ka dalë hapur lidhur me trafikimin e drogave në pika kufitare, por drejton gishtin nga kryeministri Rama dhe qeveria e tij, teksa thekson se ka shumë kompani guackë janë krijuar dhe do të nisin punën në Portin e ri të Durrësit.

Kamoflikimi i kompanive guackë dhe parajsat fiskale thotë ai me anë të një shënimi në rrjete soociale, po e shkatërrojnë ekonominë e Shqipërisë. Bëhet fjalë për projektin 2 miliardë dollarë, i cili synon ndërtimin e një porti turistik në Durrës, por edhe rizhvillimin e gjithë zonës në një kompleks të madh me hotele dhe apartamente.

Zyrtarisht, qeveria ka paraqitur si zhvillues dhe financues të projektit, themeluesin e grupit arab Emar, Muhamed Alabar. Por me sa duket, Alabar ka vendosur që të vijë në Shqipëri, jo përmes grupit Emar, por me kompani offshore nga ishujt Kejmen, raporton MCN.

Screenshot 6 12

Më shumë

spot_img
spot_img