Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
49 %
3.1kmh
0 %
Mar
5 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
12 °
E martë, 31 Janar, 2023

Petrit Vasili nxjerr dokumentet dhe denoncon: Rilindja u ka ndërprerë Kontratën e Punës qindra mjekëve specializantë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Nënkryetari i LSI Petrit Vasili, denoncon ndërprerjen e kontratës së Punës për “qindra” mjekë specializantë. “Nje Vendim arbitrar, i pa mend dhe arrogant u nderpret mjekeve specializante kontraten e punes”, shkruan ndër të tjera Vasili.

Referuar dokumenteve që ka publikuar zyrtari i LSI, të protokolluara nga Ministria e Shëndetësisë më datë 17 qershor 2021, kërkohet nga Drejtoritë Rajonale të OSHKSH që të:

1- Të ndërpresin menjëherë kontratat me mjekët specializantë

2- Të dërgojnë menjëherë listën e vendeve vakante të krijuara pas ndërprerjes së kontratave me mjekët specializantë.

Shënimi i Petrit Vasilit:

Qindra mjekeve specializante rilindja u nderpret Kontraten e Punes! Nje Vendim arbitrar, i pa mend dhe arrogant u nderpret mjekeve specializante kontraten e punes.

Kush kupton fare pak mjeksi dhe njeh realitetin e perditshem te spitaleve tona dhe e di shume mire ngarkesen dhe rolin e mjekeve specializante. Pretendimi i Ministrise se Shendetesise se keta duhet marrin miratimin paraprak te saj eshte i trashe dhe pa kuptim.

Çdo lek qe kane marre deri tani specializantet eshte miratuar nga Ministria se Drejtorite Rajonale nuk i kane paguar nga xhepi i tyre. Dokumentet e meposhtme tregojne gjithshka.

Më shumë


spot_img
spot_img