Tirana
overcast clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
61 %
3.1kmh
100 %
Enj
8 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
E enjte, 20 Janar, 2022

Petrit Vasili: Ja si mund të parandalohet pandemia e Covid në Shqipëri

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka deklaruar se pandemia e Covid-19 mund të mposhtet me profesionalizëm.

Përmes një postimi në rrjetet sociale Vasili shkruan se vende si Shqipëria, me një popullsi të vogël ka shanse që të fitojë më shpejt dhe me dëme të pakta, përballë pandemisë.

Sipas tij, arsyeja e sfilitjes së shqiptarëve me pandeminë është administrimi politik dhe propagandistik në vend të menaxhimit profesional dhe shkencor.

Më tej ai listoi të gjitha hapat që duhen ndjekur për të mposhtur pandeminë. 

Postimi i plotë:

Pandemia patjeter mposhtet, por vetem me profesionalizem!!

A mund te fitohet mbi Pandemine?

Pergjigja eshte: absolutisht PO!

Vendet si Shqiperia, me popullsi te vogel dhe me levizje shume me te kufizuara ne numra, krahasuar me vendet shumemilionesh, kane shanse dhe mundesi mjaft me te medha per ta fituar me shpejt dhe me deme shume me te pakta betejen me Pandemine.

Arsyeja e cfilitjes se shqiptareve me Pandemine eshte administrimi politik dhe progandistik ne vend te menaxhimit profesional dhe shkencor.

Sot e kesaj dite testimi eshte ne nivel te ulet thuajse tre here me i paket se Kosova, a mund te tolerohet kjo?

Testimi i ulet do te thote mosnjohje e situates dhe cdo mase e marre do te ishte nje veprim ne tym dhe i pashenjestruar epidemiologjikisht.

Testimi i paket reflekton nje realitet te pavertete, shifra jo reale, kurba epidemiologjike rezulton e deformuar dhe pa kuptim e per pasoje gjithshka zhvillohet ne kaos dhe me pasoja te renda.

Testimi i paket eshte thjesht burimi i nje mjerimi propagandistik qeveritar, qe demton veprimin anti Pandemi dhe ç’mobilizon qytetaret dhe i shperqendron ata duke rrezikuar jeten dhe shendetin.

Gjurmimi shume i cunguar dhe spontan, trajtimi i varfer nga pikpamja medikamentoze dhe teknologjike dhe financimi shume i ulet dhe shume larg nevojave te perditshme te Pandemise perbejne pengesa shume serioze per nje dalje re mundshme nga Pandemia

Shtete si Holanda,Danimarka dhe Anglia po shkojne bindshem drejt mbylljes se pandemise dhe kthimit ne normalitet.

Edhe Shqiperia me nje menaxhim rrenjesisht ndryshe mund ta arrije shume shpejt te dale nga Pandemia, ne te kundert situata do te zgjase shume dhe pasojat akoma me shume.

Ka disa momente kyc qe te trajtuara profesionalisht ben qe Pandemia te mposhtet dhe Shqiperia ti kthehet normalitetit qe jane:

1.Rikonceptimi ne themel i strategjise lidhur me variantin delta sepse strategjia me perzierje vaksinash te certifikuara dhe me te tjera me efekt teper te pasigurte dhe butaforia me oren policore jane handicap serioz per perbalkimin e situates.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img