Tirana
few clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
47 %
5.1kmh
20 %
Pre
25 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Peticioni, kërkojnë heqjen e çmimit për ‘’Vrimën’’ e Rita Petro

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

8b6e4872845ed81f69c59d0fecb5640a

Kërkohet online mbështetja e shqiptarëve që poetes Rita Petro t’I heqin çmimin ‘’Lumo Skëndo’’, që ka marrë me poezitë erotike të filmi vrima.

Me një peticion online, kërkohet heqja e çmimit:

“Me anë të këtij peticioni synojmë të arrijmë anullimin e “Çmimi Kombëtar i Bibliofilisë “Lumo Skëndo”.

Ky çmim i shërben vlerësimit dhe stimulimit të botimeve me vlera të spikatura bibliofilike e intelektuale, nëpërmjet evokimit të personalitetit të kulturës dhe politikës shqiptare, Lumo Skëndo (Mit’hat Frashërit) veçanërisht si themelues i bibliofilisë shqiptare.

Kjo është fytyra e çmimit “Lumo Skëndo” që asnjë nuk mund të gjejë ndonjë të përbashkët me “Vrima” të Rita Petros. Figuracion, muzikalitet, ndjenje (jo thjesht akt), intelektualitet, janë cilësi që “Vrima” i mban?

Ky libër nuk mund të qëndrojë përkrah Kadaresë e Camajt…

Jo degjenerimi e dhunim të pjesës më të çmuar tonën, shpirtit tonë, kulturës sonë.

Firmos dhe ti këtë peticion, mos hesht!”, shkruan formuluesi i peticionit.

peticionvrimaok

 

LEXO EDHE:JA POEZIA ME E BUKUR EROTIKE SHQIPTARE, ”HIQI BREKET DHE SHIKO MES KOFSHEVE”

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img