Peshku me kokën transparente, ku mund të shohësh brenda kafkës (Video)

Publikuar tek: bota, më 22:51 19-04-2016 Peshku me kokën transparente, ku mund të shohësh brenda kafkës (Video)

Nuk është e vështirë të dini se çfarë kalon në kokën e një peshku Macropinna Microstoma …, për shkak se koka e tij është tërësisht transparente. 

Kjo krijesë interesante është lehtësisht e identifikueshme për shkak të kafkës së saj transparente dhe plot me lëngje, nëpërmjet të cilës ju mund të shihni sytë e tij.

Ai nuk i ka të njëjtë me gjallesat e tjera dhe ju mund të ngatërroheni. Mund të mendoni se sytë janë ato pikat e vogla të ndritshme, që janë në fytyrë, por gaboheni, sepse ato janë thjeshtë hunda e peshkut. Sytë e vërtetë janë dy tuba ngjyrë kafe në kokën e tij, që përfundojnë tek hemisferat jeshile.

pesce-testa-trasparente-macropinna-microstoma-2.jpg

Macropinna Microstoma, gjatësia e të cilit është rreth 15 cm, jeton në thellësitë e errëta të oqeanit, në mes të 600 dhe 800 metra nën nivelin e ujit.

Nuk noton si një peshk normal, por mbetet i palëvizshëm në ujë. Macropinna Microstoma u zbulua për herë të parë në vitin 1939, por vetëm në vitin 2004 është fotografuar për së gjalli, raporton “Shqip”. Shkoni poshtë për të parë video.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vrau shokun për 30 mijë franga, gjykata burg të përjetshëm shqiptarit
Lumi mbulohet nga mijëra peshq të ngordhur, arsyeja mbetet ende mister… ( Video) »
Article Logic
Execution time: 0.011553049087524
array(1) { ["section"]=> string(73) "peshku-me-koken-transparente-ku-mund-te-shohesh-brenda-kafkes-video-38121" }