Hapësire reklamuese

Politikë

Përurohet baza e NATO-s në Kuçovë, Berisha: PD mbështet bashkëpunimin me Aleancën

Shkruar nga Newsbomb
Përurohet baza e NATO-s në Kuçovë, Berisha: PD

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar sot lidhur me përurimin e bazës së NATO-s në Kuçovë.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Berisha shkruan se PD, si forca politike e parë në Europën ish-komuniste që kërkoi anëtarësimin e vendit në NATO dhe që 15 vjet më parë, përshëndet këtë ngjarje të rëndësishme për sigurinë e vendit dhe Aleancës së Atlantikut të Veriut.

"Sot u inaugurua në Kuçovë, pas rikonstruksionit të Aeroportit, baza ajrore e NATO-s në Shqipëri. Partia Demokratike, si forca politike e parë në Europën ish-komuniste që kërkoi anëtarësimin e vendit në NATO dhe që 15 vjet më parë me reforma të thella dhe të shumëanshme antarësoi Shqipërinë në NATO, përshëndet këtë ngjarje të rëndësishme për sigurinë e vendit dhe Aleancës së Atlantikut të Veriut.

Partia Demokratike garanton NATO-n se ajo sot dhe në të ardhmen mbështet pa rezerva bashkëpunimin me Aleancën e Atlantikut të Veriut dhe mbetet e vendosur në respektimin e të gjitha detyrimeve politike dhe ushtarake të Shqipërisë ndaj saj," shkruan Berisha.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese