Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Mër
26 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
27 °
Die
27 °
E mërkurë, 18 Maj, 2022
spot_img

Përurohet autostrada Beograd-Sarajevë, i pranishëm edhe Erdogan

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, u ka kërkuar liderëve të presidencës së Bosnjës t’i japin fund një bllokade politike njëvjeçare që ka nxitur tensionet në vend.

Erdogan zhvilloi një takim të përbashkët të martën në Beograd me tre anëtarët e presidencës shumetnike të Bosnjës dhe Presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç.

Ndërkaq, në ditën e dytë të vizitës së tij në Serbi, presidenti turk mori pjesë gjithashtu në një ceremoni për përurimin e një autostrade të financuar nga Turqia e cila lidh Beogradin me kryeqytetin e Bosnjës, Sarajevën.

Kjo konsiderohet si pjesë e përpjekjeve për të forcuar bashkëpunimin mes dy vende dikur armike.

Shumë kohë pasi mbarimit të luftës së Bosnjës (1992-95), vendi vazhdon të jetë etnikisht i ndarë mes shumicës boshnjake myslimane dhe serbo-kroatëve.

Mosmarrëveshjet rreth marrëdhënieve me NATO-n mbajnë të bllokuar formimin e një qeverie të re edhe një vit pas zhvillimit të zgjedhjeve të përgjithshme.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img