Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
44 %
1kmh
40 %
Enj
13 °
Pre
11 °
Sht
10 °
Die
7 °
Hën
7 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Dështon grushti i shtetit, Peruja zgjedh për herë të parë një grua presidente

spot_img

Lajme të ngjashëm

Peruja ka zgjedhur për herë të parë një presidente grua, pasi ish-presidenti Pedro Castillo u fajësua, disa orë pasi ai u përpoq të shpërndante parlamentin.

Dina Boluarte, më parë nënkryetare e parlamentit, u betua pas një dite dramatike në Lima ditën e djeshme.

Më herët gjatë ditës, Castillo kishte thënë se po zëvendësonte Kongresin me një “qeveri të jashtëzakonshme emergjente”.

Por ligjvënësit e injoruan këtë dhe në një mbledhje urgjente e akuzuan atë. Më pas ai u arrestua dhe u akuzua për rebelim.  Mediet lokale raportuan se ai po shkonte drejt ambasadës meksikane në kryeqytet kur u arrestua.

Zonja Boluarte, një avokate 60-vjeçare, tha se do të qeverisë deri në korrik të vitit 2026, kur do të kishte përfunduar presidenca e Castillo. Duke folur pas betimit, ajo bëri thirrje për një armëpushim politik për të kapërcyer krizën që ka kapluar vendin.

“Ajo që unë kërkoj është një hapësirë, një kohë për të shpëtuar vendin,” deklaroi Dina Boluarte.

Më shumë


spot_img

spot_img