Tirana
clear sky
-2.5 ° C
-2.5 °
-2.5 °
50 %
2.6kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
6 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Personalitet i shkencave gjeologjike, ndahet nga jeta profesor Artan Tashko

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Profesori i njohur i shkencave gjeologjike Prof. Dr. Artan Tashko është ndarë sot nga jeta. Pasardhës i familjes së shquar të Athanas Tashkos, Profesor Artan Tashko ishte një pasardhës i denjë i tyre dhe i dha familjes së tij dhe shoqërisë shqiptare kontribut të madh në shkencën gjeologjike.

Ai u shkollua në Rusi, (Bashkimin Sovjetik) në fund të viteve 50 dhe pastaj shërbeu pjesën më të madhe të jetës si pedagog në Fakultetin e Gjeologji Minierave duke dhënë kontributin e tij në shkencën e gjeokimisë.

Profesor Artan Tashko i përket brezit të shquar të shkencëtarëve shqiptarë që kanë një kontribut të madh në kërkimet shkencore në fushën e gjeologjisë dhe në ndërtimin e institucioneve shkencore në vend në këtë fushë. Varrimi I tij bëhet sot në orën 13. 30 në varrezat e Sharrës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img