Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
3.1kmh
75 %
Pre
25 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
28 °
Mar
24 °
E premte, 17 Shtator, 2021
spot_img

Person me rrezikshmëri të lartë, arrestohet 26 vjeçari në Shkodër (EMRI-FOTO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

115c7eaa14b0e2221f47e89fb1633715

Është arrestuar në Shkodër një 26 vjeçar i shpallur në kërkim, i cilësuar nga policia si një person me rrezikshëmri të lartë.

Bëhet me dije se në pranga ka rënë Françesk Vala, 26 vjeç, në lagjen “Rus” në Shkodër.

Vala akuzohet se ka marrë peng dy vëllezërit S.K dhe A.K në Dukagjin, ndërsa ishte dënuar me 8 vite burg.

Pengmarrja ka ndodhur në vitin 2015, ndërsa dyshohet se shkaku ka qenë prishja e pazareve të drogës.

Njoftimi i Policisë:

Shkodër

Operacion për kapjen e një personi me rrezikshmëri të lartë shoqërore.

Operacioni nga strukturat e DVP Shkodër.

Kapet dhe vihet në pranga një i kërkuar, i dënuar për disa vepra penale.

Vihet në pranga edhe një shtetas tjetër, për përkrahje të autorit të krimit.

Në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim, specialistët e Sektorit Kundër Krimeve të Rënda në Drejtorinë Vendore të Policisë Shkodër, në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit të Policisë Shkodër dhe forcën e posaçme “Shqiponjat”, mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative, në lagjjen “Rus”, Shkodër, kanë bërë të mundur kapjen dhe ndalimin e shtetasit me rrezikshmëri të lartë shoqërore:

Françesk Vala, 26 vjeç, lindur e banues në fshatin Gjuraj, Njësia Administrative Pult, Bashkia Shkodër.

Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda, Tiranë, këtë shtetas e ka deklaruar fajtor dhe e ka dënuar  me 8 vjet burg, për kryerjen e veprave penale “Rrëmbimi ose mbajtja peng e personit”, kryer në bashkëpunim dhe “Mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”.

Ky shtetas  është  autor i ngjarjes së ndodhur në vitin 2015, në fshatin Gjuraj-Plan, Njësia Administrative Pult, Bashkia Shkodër, ku në bashkëpunim me tre shtetas të tjerë, ka rrëmbyer dhe mbajtur peng shtetasin S. K., në këmbim të vlerës 10.000 euro.

Po gjatë operacionit Policia ka arrestuar në flagrancë, për përkrahe të autorit të krimit, edhe shtetasin M. G, 25 vjeç, banues në fshatin Grude e Re, pasi me automjetin e tij po transportonte personin e dënuar me 8 vite burg.

Materialet do t’i kalojnë Prokurorisë Shkodër, për veprime të mëtejshme.

Francesk-Vala.jpg

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img