Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
23 %
3.6kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
24 °
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

‘Përrallë Mesdheu’, muzikantët e njohur në Metropol, zbuloni surprizat

spot_img

Lajme të ngjashëm

ee7e25e014e2014a0c99903f71660e95

Të gjithë artdashësit në kryeqytet përgjatë muajit shkurt do të mund të shijojnë një “Përrallë Mesdheu”. Për katër fundjava radhazi, në Qendrën Kulturore Tirana, në Teatrin Metropol, do të performojnë koncerte muzikore live, muzikantë të njohur nga Italia, Turqia, Greqia, si dhe muzikantë shqiptarë, që karrierën e kanë ndërtuar jashtë Shqipërisë.

Kështu, violonçelisti i njohur Redi Hasa, aktiviteti i të cilit shtrihet në skenat londineze dhe amerikane, i shoqëruar nga Rachele Andrioli në tamburë dhe Rocco Nigro në fizarmonikë, do të hapin netët e “Metro Sounds Festival” në Teatrin Metropol në datën 9 shkurt.

Ndërsa një javë më pas, në skenën e Metropolit do të ngjitet artisti i njohur italian Mario Mariani, një kompozitor, pianist, dhe interpretues i njohur për tingujt e tij të pazakonta.

Java tjetër do t’i kushtohet Turqisë, ku një grup artistësh, mes tyre edhe një shqiptar nga Mitrovica, Enver Muhamedi, do të jenë në Tiranë për të na përcjellë tingujt e muzikës xhaz të gërshetuar me motive etnike shqiptare, turke dhe azerbajxhanase.

E më pas publiku kryeqytetas do të mund të ndjekë javën greke, i cili do të pasojë gjatë muajit mars me dy koncerte nga Ansambli Tirana.

Këtij projekti do t’i bashkëngjitet çdo javë edhe projekti poetic “Sriptum n’Sonus”, i cili njëkohësisht si edhe koncertet do t’i kushtohet nga një natë autorëve të huaj.

Programi i “Metro Sounds” përbëhet nga një përzgjedhje artistike, e cila është e ndërtuar për të na vënë në kontakt me identitetin dhe përkatësinë tonë Mesdhetare.

Programi i Festivalit MetroSounds

Live Poetic Session me Scriptum n’Sonus

Në datat: 8,14,21,28 Shkurt

Ora 19:00

Live Mediterranean Music

Më shumë

spot_img