Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
37 %
0.5kmh
0 %
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Përplasjet për ‘Velierën’/ Avokatja e Shoqërisë Civile akuzon Dakon, si përgjigjet kryebashkiaku

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

“Vrasja e Dyrrahut” është tema që trajtohet në emisionin e sotëm “Të Paekspozuarit” të gazetarit Ylli Rakipi në “News24”. Të ftuar në studio janë kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako, arkeologu Neritan Ceka, analistët Fatos Lubonja dhe Andi Bushati.

Çfarë po ndodh me punimet e sheshit “Veleria” në Durrës? Kush është krijuesi i kësaj vepre dhe a po shkatërrohet qyteti më i vjetër shqiptar duke ndërtuar mbi rrënojat arkeologjike? Këto janë disa nga pyetjet që pritet të marrin përgjigje në studion e emisionit.

Gjatë një lidhje për emisionin avokatja e shoqërisë civile, Mirela Jorgo ka akuzuar kreun e bashkisë Durrës se po shkel ligjin, ndërsa u shpreh se punimet janë pezulluar pas kërkesës se depozituar nga Shoqëria Civile, por Vangjush Dako tha se kjo nuk është e vërtetë, pasi punimet janë pezulluar nga vetë bashkia.

DEBATI

Zonja Jorgo kë keni hedhur në gjyq?

Mirela Jorgo: Ne kemi 2 muaj që luftojmë për projektin ‘Veliera’ dhe shkeljet që janë bërë aty. Kallëzimi i parë është bërë në 20 janar dhe më pas kemi bërë kallëzimin e dytë.

Kë keni paditur?

Mirela Jorgo: Ne kemi paditur bashkinë e Durrësit sepse po shkel ligjin me ndërtimin e sheshit ‘Velieria’. Prokuroria vendosi të nisë hetimet. Pas kërkesës për masë pezullimi të Prokurorisë janë pezulluar punimet

Çfarë mendoni ju zoti Dako dhe çfarë i thoni avokates?

Vangjush Dako: Ajo ka të drejtën e saj të bëje çfarë të dojë kur mendon se ne jemi duke realizuar një shkelje. Por të gjitha fjalët e atij insertit që ju transmetuat unë nuk jam dakord sepse nuk është e vërtetë. Vendimin për pezullimin e punimeve e kemi marrë në 3 shkurt, kur ne ishim duke gërmuar, arkeologët kanë konstatuar gjurmë dhe kanë nisur gërmimet arkeologjike. Shiriti skenë krimi është vendosur nga Shoqëria Civile

Pra ju pezulluat vetë punimet, por kush e ka për detyrë ta bëjë këtë punë?

Vangjush Dako: Kemi një marrëveshje më ministrisë dhe me instatancat e tjera përkatëse

Mirela Jorgo: Në datën 22 nëntor 2016 keni një vendim, investitor duhet të njihet paraprakisht

Vangjush Dako: Investitori është bashkia e Durrësit

Mirela Jorgo: Aktmarrëveshja tre palëshe është hartuar në 23 janar

Vangjush Dako: Ne kemi një marrëveshje për çdo gërmim që kryhet brenda territorit në Durrësit për çdo zonë arkeologjike

Neritan Ceka: Kjo marrëveshje është e pavlefshme. Instituti i Arkeologjisë nuk bën këto gjëra. Nju është instituti i Arkeologjisë që bën kërkimet dhe gërmimet në zonë B. Në momentin kur ju nisni punimet, ju duhet të bëni sondazhe arkeologjike

Mirela Jorgo: Është vonë data 27, duhej më herët

Vangjush Dako: Është vonë apo jo, do na e tregojë kjo ne. (I drejtohet avokates)

Mirela Jorgo: Punimet kanë nisur në nëntor. Leja ishte në dhjetor

Vangjush Dako: Punimet kanë nisur në shkurt. Janë bërë të gjitha janë bërë sipas planit. Në 3 shkurt kanë nisur gërmimet. Jo më parë. Atë ditë kemi parë punimet arkeologjike.

Mirela Jorgo: Përse keni punuar dhe keni bërë diçka në shkelje të ligjit?

Vangjush Dako: Një pilotë ka qenë në rrugë. Ai që e ka bërë, ka gabuar me diçka. Kur nisëm gërmimet u pa që ishte gabuar me një pilotë. Pilotat e tjera nuk janë në zonën arkeologjike. Ato pilota shërbejnë që mos të shembet ndërtimi, janë ndërtuar në trotuare. Zoti Neritan unë mund të flas me letra, mund të shkoni dhe në vend. Ka pilota për gjatë gjithë rrugën, me të njëjtën vijë ndërtimi. Njëra prej tyre ka rënë në trupin e murit

Neritan Ceka: Po pranojmë se një prej pilotave është në zonën A. Zona A është dhe para zonës arkeologjike. Në Durrës është vënë vija.

Vangjush Dako: Vija është përcaktuar. Nga muri bizantin jemi larg 20-30 metra

Neritan Ceka: Dako po më thua shumë gjëra të pavërteta. Vjen e më tregon përralla. Është turp

Vangjush Dako: Unë komunikoj me shkresa

Mirela Jorgo: Zoti Dako me pak fjalë, keni shkelje ligjore të projektimit, edhe pse ka emrin femëror ‘Veliera’, që dhe të ishte e brishtë, është veç beton. Në zonën arkeologjike A është e ndaluar që të ndërtohet me ligj çdo lloj ndërtimi. Ai është ndërtim i pastër dhe jo rikonstruksion

Vangjush Dako: Është mobilim urban

Mirela Jorgo: Me këtë projekt shkelet ligji dhe neni 43 pika 1

Moderatori Ylli Rakipi denoncoi publikisht nga studio e emisionit se dje grupi i xhirimit të “Të paeskpozuarit” kanë parë nga afër se si punohej në këtë zonë, pavarësisht pezullimit të saj me vendim gjykata

Ylli Rakipi: Dje në orën 18:00 ka pasur punime në atë zonë

Vangjush Dako: Kanë qenë në jashtë zonës. Atje punohet gjithë kohës

Ylli Rakipi: Ti po thua që futen gjithë ditën dhe gjithë natës

Vangjush Dako: Në zonën arkeologjike s’do ketë punime. Ne jemi duke punuar në zonën tjetër, s‘ka lidhje. Jemi duke punuar në zonën ku nuk jemi të bllokuar. Ne jemi pezulluar në një sipërfaqe tjetër

Mirela Jorgo: Vendimi i gjyqtares thotë që ndalohen punimet në pjesën lart rrugës

Vangjush Dako: Nxirre vendimin

Mirela Jorgo: Vendimi thotë ndalohen punimet në pjesën e sipërme të rrugës. Seanca dëgjimore audio që ne disponojmë gjyqtarja ka dhënë vendimin që të ndalohen punimet.

Andi Bushati: Vendimi nuk përputhet me audion

Neritan Ceka: Më lexo këtë vendim çfarë thotë të vazhdojnë punimet, më thuaj ku pezullohen punimet?

Vangjush Dako: Lexoje vendimin

Ylli Rakipi: Vendimi thotë të ndërpriten punimet në pjesën e sipërme të rrugës.

Mirela Jorgo: Në seancën dëgjimore audio është dhe procesverbali ku gjyqtarja shprehet se duhet të ndalohen punimet në pjesën e sipërme të rrugës.

Neritan Ceka: Ligji i jep të drejtë vetëm një organi dhe ai është agjencia arkeologjike.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img