Tirana
scattered clouds
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Hën
26 °
Mar
25 °
Mër
25 °
Enj
23 °
Pre
16 °
E hënë, 20 Shtator, 2021
spot_img

Përplasje Mustafa-Haradinaj për postin e Presidentit në Kosovë? Nënkryetari i LDK-së jep lajmin që mund të ‘trazojë’ politikën kosovare

spot_img

Lajme të ngjashëm

f2d487a83fbf9caf723f160c6ba31b8b

Mandati i Presidentit aktual të Kosovës, Hashim Thaçi përfundon në muajin shkurt të vitit të ardhshëm, ndërkohë që partia AAK ka dalë hapur duke propozuar emrin e kryetarit të saj Ramush Haradinaj si pasardhës të Thaçit.

Madje AAK dhe vetë Haradinaj janë shprehur se nëse ky i fundit nuk votohet nga LDK si president i ardhshëm, ata do të dalin nga qeveria dhe do ta çojnë vendin në zgjedhje të parakohshme.

Por duket se të tjera plane ka LDK, pasi deputetët e kësaj partie kanë vendosur që të kandidojnë kryetarin Isa Mustafa për të marrë karriken e Thaçit.

Ky lajm bëhet i ditur nga nënkryetari i LDK-së Lutfi Haziri, i cili tha se LDK nuk ka asnjë kandidat tjetër veç Isa Mustafës.

“Ende nuk kemi marrëveshje për president, unë po përsëris vazhdimisht që LDK-ja e ka ofruar rolin e vet konstruktiv për t’i dhënë vendit stabilitet. Ne jemi për një president konsensual, sa më konsensual në Kuvendin e Republikës, përtej saj nëse ka mundësi në mënyrë që t’i jepet vendit stabilitet. LDK nuk ka biseduar me askënd për çështjen e ndarjes së rolit të presidentit. Nëse LDK-së i bie në mandat, ose LDK-ja duhet ta udhëheqë, ne besoj që do të japim kontributin tonë dhe nuk kemi emër tjetër përpos Isa Mustafës. LDK-ja pajtohet parimisht me çdo emër i cili afron të gjitha palët, të gjitha partitë në Kuvend të Republikës për të zgjedhur një president sa më konsesual të mundshëm”, tha Haziri.

Por ky vendim i LDK-së mund të sjellë përçarje në qeverisje, pasi përballja Haradinaj-Mustafa për postin e presidentit do të sillte edhe prishjen e koalicionit qeverisës dhe do ta drejtonte Kosovën në zgjedhje të parakohshme.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img