Tirana
scattered clouds
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
48 %
4.1kmh
40 %
Hën
29 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
37 °
Pre
40 °
E hënë, 15 Gusht, 2022
spot_img

Përplasje mes refugjatëve dhe policisë në kufirin me Greqinë, viktima nga të dyja palët

spot_img

Lajme të ngjashëm

Mijëra refugjatë te kampit të Idomenit kanë tentuar ditën e sotme që të kalojnë me forcë gardhin që ndan kufirin grek me atë të Maqedonisë.

Policia greke ka ndërhyrë, duke u përgjigjur me bomba me gaz lotsjellës. Mësohet se konfrontimi ka zgjatur për disa orë dhe raportohet edhe për disa të plagosur.

albsig

Sipas “Mjekëve pa Kufij”, nga konfrontimet ka pasur shumë të lënduar prej plumbave plastikë si dhe probleme me frymëmarrjen. Raportohet se mes të lënduarve, kishte edhe shumë gra e fëmijë, raporton “Shqip“.

Shkak për këtë mësymje të refugjatëve në drejtim të kufirit janë bërë disa fletushka të ndara orët e fundit në këtë kamp ku ndodhen mbi 12000 emigrantë që jetojnë në një gjendje tragjike, me anë të të cilave ata ftoheshin që të mblidheshin dhe të bashkuar të marshonin drejt kufirit, pasi kështu askush nuk do t’i ndalte.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img