Tirana
clear sky
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
75 %
2.1kmh
0 %
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
17 °
Die
16 °
Hën
12 °
E enjte, 30 Mars, 2023

Përplasje mes policisë dhe protestuesve në Francë, ‘jelekverdhët’ kërkojnë daljen nga BE

Lajme të ngjashëm

Me tensione dhe përplasje mes protestuesve dhe policisë është shoqëruar protesta e sotme në Francë.

Protestuesit kërkojnë daljen nga Bashkimi Europian dhe nga NATO.

Një tjetër kërkesë e protestuesve francezë është edhe rritja e pagës minimale me 40%.

Jelekverdhët kishin paralajmërmuar një protestë masive këtë të shtunë. Për këtë arsye Franca ka mbyllur kullën Eiffel në Paris si dhe buzneset dhe muzetë e ndryshëm.

Rreth 90.000 punonjës të sigurisë ndodhen në rrugë e Francës, ndërsa 8.000 oficierë dhë 12 automjete të blinduara janë vendosur vetëm në Paris. 

Protesta e “jelekverdhëve” nisi tre javë më parë për të kundërshtuar rritjen e taksës së karburantit. 

 

Më shumë