Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
53 %
2.6kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
32 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Përplasje me policinë në Greqi gjatë protestave pro dhe kundër referendumit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a52800831dbb4ebbd809dfcb3898ce81

Dy protesta të ndryshme – njëra pro referendumit dhe tjetra kundër – po zhvillohen në sheshin Sintagma në Athinë prej disa minutash.

Në shtetin helen qytetarët janë të ndarë për votën e referendumit që do të jetë përcaktues për fatin e Greqisë në Eurozonë. Ndërsa kryeministri grek  Alexis Tspiras u ka bërë vazhdimisht thirrje qytetarëve të votojnë kundër masave të propozuara nga Bashkimi Europian, ish-kryeministri, Samaras është shprehur se një votë “Jo” do të jetë një katastrofë për ekonominë greke.

Sipas mediave greke, protestues të shumtë janë përplasur me forcat e policisë, ndërsa këto të fundit janë kundërpërgjigur me gaz lotësjellës. Turma e protestuesve të dhunshëm është shpërndarë dhe disa prej tyre janë arrestuar.

 

Lexo edhe:

Guvernatori Sejko takohet me ambasadorin Rokanas: Bankat greke në Shqipëri janë të sigurta

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img