Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1kmh
75 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Përplasja për shtëpitë e minoritarëve, MPJ shqiptare: Deklarata e Athinës e papranueshme, kemi thërritur ambasadoren greke

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

010282848b20bfd8c832c10130d15fbe

Ministria e Jashtme e Shqipërisë ka reaguar pas deklaratës së bërë nga Athina për prishjen e disa shtëpive në Himarë dhe mes tyre të disa minoritarëve grekë.

MPJ shqiptare e ka konsideruar deklaratën e Greqisë si të papranueshme me tone kërcënuese dhe njohje të cekët të situatës. Tirana zyrtare thekson se procedurat e ndjekura për këtë rast janë tërësisht ligjore dhe kanë në fokus shndërrimin e qytetit të Himarës në një destinacion turistik europian.

Ministria e Jashtme ka thërritur për këtë çështje ambasadoren e greke në Tiranë për t’i shprehur qëndrimin e mësipërm.

Reagimi i Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë:

Është rasti të themi se habia pason habinë kur bëhet fjalë për qëndrimet e MPJ greke. Tonet kërcënuese të deklaratës dhe njohja e cekët e situatës dhe rrethanave, nuk mund të mirëkuptohen në Europën e sotme, përveçse si një mesazh i destinuar për konsum të brendshëm. Shqipëria nuk bën dallime në respektimin e parimeve të shtetit të së drejtës.

Proçedurat ligjore të ndjekura nga Bashkia Himarë, që kanë në fokus shndërrimin e qytetit të Himarës në një destinacion turistik europian, janë transparente dhe në përputhje me legjislacionin në fuqi.

Deklaratat e përseritura të MPJ greke dhe gjuha anakronike për Himarën janë të papranueshme dhe në kundërshtim me parimet themelore të shtetit të së drejtës. Parime të cilat orientojnë veprimtarinë e institucioneve të shtetit shqiptar.

Bazuar në sa më siper e në pajtim me praktikat diplomatike, Ministria e Puneve të Jashtme ka thirrur për sqarime Ambasadoren e Greqise ne Tirane duke shprehur qëndrimin e mësipërm.

Lexo edhe: Deklarata e fortë e Edi Ramës: Athina qytet shqipfolës, kini kujdes me Himarën

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img