Tirana
few clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
0kmh
20 %
Hën
35 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
35 °
Pre
26 °
E hënë, 8 Gusht, 2022
spot_img

Përplasja me Albana Vokshin, ministrja Shahini largohet nga mbledhja e Komisionit të Edukimit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini e cila mbajti një dëgjesë në Komisionin e Edukimit lidhur me çështjen e studentëve, është larguar nga mbledhja.

albsig

Largimi i ministres ka irrituar kryetaren e Komisionit, Albana Vokshi, e cila e ka quajtur si antiligjore.

Sipas saj kjo ka ndodhur për shkak se Edi Rama u ka kërkuar ministrave të largohen.

 “Edi Rama të mos i kërkojë ministrave të braktisin komisionin. Do vë në dijeni ndërkombëtarët për këtë situatë”, tha Vokshi.

Më herët mbledhja u shoqërua me debate mes ministres Shahini dhe kryetares Vokshi. Ministrja u shpreh gjatë fjalës së saj se do të ketë 4 ndryshime të neneve në ligjin për arsimin e lartë.

Ndërsa nga ana tjetër Vokshi me tone të ashpra iu drejtua ministres duke i thënë se ajo po mashtron studentët, dhe sipas saj pranoi që nuk janë plotësuar kërkesat.  

Lexo edhe: https://www.newsbomb.al/ndryshojne-4-nene-te-ligjit-per-arsimin-e-larte-vokshi-perplaset-me-ministren-shahini-po-mashtroni-sapo-pranuat-qe-nuk-i-keni-plotesuar-kerkesat-debati-150875

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img