Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
69 %
1.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
35 °
Mër
37 °
Enj
39 °
Pre
38 °
E hënë, 21 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Përplaset luftanija amerikane me një naftëmbajtëse, zhduken 10 marinarë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

ac2057bbbf067d94222d778b656de7da

Marina e Shteteve të Bashkuara ka njoftuar se 10 marinarë konsiderohen të zhdukur, ndërsa 5 të tjerë janë plagosur, pasi një luftanije është përplasur mëngjesin e sotëm me një anije-cisternë në pjesën lindore të Singaporit.

Raportet e para të Marinës së Shteteve të Bashkuara lajmëruan se anija John S. McCain ka pësuar dëme

dhe theksohej  se kërkimi dhe përpjekjet për shpëtim po vazhdojnë në koordinim me autoritetet lokale.

Më pas Marina tha se luftanija, USS John S. McCain, u përplas me anijen-cisternë të naftës, Alnic MC, në orët e para të mëngjesit.

Ky është incidenti i dytë në të cilin përfshihet një luftanije amerikane gjatë dy muajve të fundit në Paqësor.

Më 17 qershor shtatë marinarë humbën jetën kur luftanija, USS Fitzerald, dhe një anije transportuese, u ndeshën në Detin e Japonisë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img