Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
0kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Përndiqte prej vitesh diplomaten e BE në Tiranë, Gjykata mbyll në burg italianin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një shtetas Italian është arrestuar nga komisariati nr. 1 në Tiranë, pasi rezulton se ka përndjekur në mënyrë të vazhdueshme një diplomate në ambasadën e Bashkimit Europian në Tiranë.

Personi i ndaluar dhe që aktualisht ndodhet në polici, quhet Matteo Gioachin, me kombësi italiane por aktualisht kohët e fundit në Angli.

Gioachin, kishte udhëtuar nga Anglia në Shqipëri vetëm për të takuar dhe krijuar një lidhje intime me zyrtaren e ambasadës së Bashkimit Europian në Tiranë.

Sipas kallëzimit të bërë nga diplomatja Franceska Renzi, Gioachin e ka përndjekur në mënyrë të vazhdueshme kur ka qenë diplomate edhe në disa shtete të tjera. Përndjekja dhe shqetësimet e tij kundër saj, kryesisht ndodhnin në ambiente publikë si në rrugë dhe në bare.

Por nuk mungonin dhe shqetësimet përmes telefonin dhe adresës së E-Mailit.

Sipas kallëzueses, kjo histori e tillë përndjekje, ka disa vite që ka ndodhur dhe ka filluar qysh në qytetin e Padovës në Itali, duke vijuar më pas të përsëritet edhe në shtete të tjera, ku ajo ka shërbyer si diplomate e Bashkimit Europian, shkruan “ora news”.

Tashmë komisariati Nr.1 në Tiranë, ka bërë ndalimin e shtetasit Matteo Gioachin dhe materialet, ia ka kaluar për veprime të mëtejshme hetimore.

Pas shqyrtimit gjyqësor, ka qënë gjykata e Tiranës e cila ka vendosur të caktojë masën e “arrestit në burg” 40 ditor për personin e ndaluar.

Më shumë
spot_img
spot_img