Tirana
overcast clouds
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
23 %
3.6kmh
90 %
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
38 °
Hën
39 °
E enjte, 5 Gusht, 2021

Përmbytjet në vend, Peleshi: Niveli i ujit është ulur, do kemi reshje të shumta, jemi në gatishmëri

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e6cbd74b968217959d4ecacebcd5f1a5

Ministri i ri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka folur rreth situatës së krijuar nga reshjet e dendura të shiut ditët e fundit.

Në një intervistë për ‘news24’ tha se është pozitive ulja me disa cm e nivelit të ujit dhe se po menaxhohet mirë Kaskada.

Peleshi u shpreh se sot reshjet e shiut janë ulur, por që më 11 janar do të ketë intensitet të lartë të reshjeve, më së shumti në zonën e Kukës dhe Dibër.

Ai tha se situata momentalisht në zonat më problematike Shklodër dhe Lezhë është në kontroll. Për rrugën e prishur që lidh fshatin Kashnjet me Lezhën tha se do të reabilitohet shumë shpejtë.

“Nuk ka asnjë familje të kërcënuar apo të izoluar. Nëse do të ketë nevojë për evakuime do të ketë. Lezha sot ka lajme të mira reshjet kanë pushuar dhe kanalet kulluese kanë funksionuar. Është e vërtetë shembja e rrugës që lidh fshatin Kashnjet me Lezhën,  aty jetojnë pak famile shumë shpejt do te reabilitohet kjo rrugë. Nëse flasimim për Obotin, është një zonë që është përmbytur dhe përmbytet sitematikssht. Jemi në skenarin më minimal të mundshëm të përmbytjes. Në ditën në vijim do të kemi rritje të reshjeve në Kukës dhe Dibër më 11 janar,” tha Peleshi.

Ndër të tjera ministri tha se shumë forca janë në terren që tju vinë në ndihmë qytetarëve në rastë nevojë.

“1550 forca të angazhuara jemi në gadishmëri 2600 forca special për çdo skenar. 1200 janë në të gjitha qarqet. Forca jonë është e gatshme shpresoj se nuk do të kemi emergjenca apo rrezikime te jetës së njerëzve, temperaturat janë të larta sa i përket dëborës, por në ditët në vijim do të ulet edhe temperaturat. Me emergjencan nuk bëhet politkë,” tha ai ndër të tjera.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img