Tirana
broken clouds
21.3 ° C
21.3 °
21.3 °
74 %
1.3kmh
54 %
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
28 °
Mar
27 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Përmbytjet në Afganistan, shkon në 80 numri i viktimave dhe raportohet për 150 të zhdukur (VIDEO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Të paktën 80 persona kanë humbur jetën ndërsa 150 të tjerë rezultojnë të zhdukur, si pasojë e përmbytjeve që kanë pushtuar provincën Nuristan, në verilindje të Afganistanit.

“80 persona kanë vdekur nga përmbytjet mbrëmë” në zonën e Kamdes, rreth 200 km në verilindje të Kabulit, ndërsa  operacioni i shpëtimit është duke u zhvilluar, tha për AFP udhëheqësi i këshillit vendas, Saidullah Nuristani.

Sipas tij, 80 shtëpi janë shkatërruar dhe është tepër e vështirë që të merren një informacion sa më i saktë mbi situatën, pasi Kamdes ka rënë nën kontrollin e talebanëve dhe telekomunikacioni është në gjendje të keqe.

Fatkeqësi të tilla janë të zakonshme në vend, veçanërisht në zonat e varfra rurale, ku shtëpitë zakonisht janë të ndërtuara me material jo cilësor.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img