Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
57 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
23 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Përmbytje në Zelandën e Re, tre persona humbin jetën në Auckland, një tjetër zhduket

Lajme të ngjashëm

Të paktën tre persona kanë vdekur dhe një është zhdukur pasi qyteti më i madh i Zelandës së Re përjetoi reshje të dendura të shiut.

Në Auckland është shpallur një gjendje e jashtëzakonshme lokale pasi autoritetet menaxhuan evakuimet dhe përmbytjet e përhapura.

Kryeministri i Zelandës së Re Chris Hipkins falënderoi shërbimet e urgjencës për reagimin e tyre të shpejtë ndaj katastrofës. Kryeministri i ri udhëtoi për në Auckland, ku shprehu edhe ngushëllimet e tij për të dashurit e të vdekurve nga përmbytjet.

Reshjet përmbytën aeroportin, zhvendosën shtëpitë dhe rezultuan në ndërprerje të energjisë elektrike në shtëpi për orë të tëra. Forcat mbrojtëse të Zelandës së Re u mobilizuan për të ndihmuar me evakuimet dhe strehimoret e emergjencës u ngritën në të gjithë qytetin.


Më shumë