Përmbytje në Kinë, 18 të vdekur dhe shumë të zhdukur

Publikuar tek: bota, më 21:20 17-07-2017 Përmbytje në Kinë, 18 të vdekur dhe shumë të zhdukur

Verilindja e Kinës, është në gjendje alarmi, të paktën 18 persona kanë vdekur dhe shumë të tjerë rezultojnë të zhdukur për shkak të përmbytjeve pasi rreshjeve të dendura.

Sipas autoriteteve shtetrore kineze, shirat e rrëmbyeshëm që goditën rajonin kanë çuar në evakuimin e rreth 110 mijë personave. Skuadrat e kërkim-shpëtimit  deri më tani kanë evakuar 32,360 banorë. Sipas autoriteteve përmbytjet kanë ardhur më së shumti për shkak të mbeturinave të hedhur në lumenjtë malorë.

Njëkohësisht ekipet ka filluar të punojnë në riparimin e urave dhe rikthimin në familje të rrjeteve të telekomunikacionit dhe të energjisë elektrike.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kufiri Meksikë - SHBA do kontrollohet nga dronë të teknologjisë së lartë
Dalja nga BE, Britania e Madhe nis bisedimet për BREXIT »
Article Logic
Execution time: 0.011577844619751
array(1) { ["section"]=> string(57) "permbytje-ne-kine-18-te-vdekur-dhe-shume-te-zhdukur-86476" }