Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
48 %
4.1kmh
0 %
Die
28 °
Hën
33 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
E diel, 20 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

‘Përmbushni kontratën me ne, pastaj…’, BE paralajmëron AstraZenecan: Po vononi shpërndarjen e vaksinave

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

86e704ad39512a622aad697bb92c1d78

Bashkimi Evropian synon të vaksinojë 70% të popullsisë së saj të rritur deri në Shtator. Por shqetësimi për një lidhje të mundshme midis vaksinës Oxford-AstraZeneca dhe rasteve të raportuara të mpiksjes së gjakut, mund të rrezikojë ritmin e këtij procesi.

Shpërndarja e vaksinave në Evropë tashmë ka qenë më e ngadaltë se sa pritej. Ndërkohë, kontinenti po përballet me një valë të tretë të pandemisë, e nxitur kjo edhe nga variantet e reja të virusit.

Shtetet si Gjermania, Franca dhe Italia, të cilat kanë shënuar një rritje të lartë të rasteve të koronavirusit, ishin ndër vendet që ndaluan përdorimin e AstraZeneca, deri sa u dha miratimi për përdorim nga Agjensia Europiane e Barnave.

EMA doli me një përfundim të enjten ku tha se “vaksina është e sigurt dhe efektive”. Kryetarja e Agjensisë Europiane të Barnave Emer Cooke tha në një dalje për shtyp se nuk u gjet asnjë provë që vaksina AstraZeneca shkakton mpiksje gjaku. Cooke shtoi se përfitimet e vaksinës tejkalojnë rreziqet, një mesazh i theksuar tashmë këtë javë nga EMA dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Italia, Franca, Gjermania, Spanja, Qiproja dhe Hollanda të gjithë njoftuan planet për të rifilluar vaksinimet me AstraZeneca. Qendra më e madhe e vaksinave në Milano i tha CNN se do të mbivlerësonte emërimet në një përpjekje për të kompensuar mungesat e ditëve që nuk u kryen vaksinime. Ndërkohë një tjetër problem është se BE nuk po merr sasitë e parashikuara të vaksinave duke krijuar një ngërç më vete për vijimin e këtij procesi.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img