Tirana
light rain
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
57 %
4.6kmh
40 %
Die
25 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 4 Qershor, 2023

Përkujtojmë lindjen e Lordit anglez, aq të dashur për shqiptarët

Lajme të ngjashëm

Shkrimtari anglez, romantiku dashamirës i shqiptarëve Xhorxh Gordon Bajron, kujtohet sot në ditën e tij të lindjes.

Së paku, një herë në vit ne kemi mundësinë  të ndalemi te figura e tij e të sjellim në kujtesë veprën e përjetësuar “Çajld Harold” , vepër kjo e cila, mban gjallë edhe sot trashëgiminë tonë .

Populli shqiptar duhet ta kujtojë vizitën e poetit anglez në sarajet e Tepelenës më shumë se një shekull më parë dhe fjalët që Ali Pasha i tha fisnikut anglez : “ E kuptoj që jeni vërtet nga derë e madhe, prej veshëve tuaj të vegjël, prej duarve të vogla të bardha dhe prej flokëve kaçurrela.”

 Vepra e Bajronit  e promovoi  Shqipërinë para syve të gjithë botës së qytetëruar.

Në mendjen e fisnikut anglez shqipëtarët kishin një shpirt fisnik të cilin ai e pasqyroi përmes vargjeve.

Në këngën e dytë të tij Lord Bajroni, flet vetëm për Shqipërinë dhe Greqinë .

Në marshin ushtarak të ushtarëve të Ali Pashë Tepelenës, ( “Tamburxhi ! Tamburxhi !”, që  e hartoi në bazë të dy-tri këngëve të tjera luftarake shqipe) poeti përshëndet Shqipërinë.

Kur u largua, si kujtim nga Shqipëria  ai mori një kostum tradicional shqiptar, me të cilin piktori Tomas Filips i ka bërë një portret.

Sot kostumi është i ekspozuar në Bowood Estates të Anglisë.

Xhorxh Gordon Bajron lindi në Londër më 22 janar  të vitit 1788 në një familje aristokratësh.


Më shumë