Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
2.1kmh
0 %
Pre
27 °
Sht
24 °
Die
24 °
Hën
25 °
Mar
21 °
E premte, 7 Tetor, 2022

Përgjimet e SPAK/ Gazetarja zbulon EMRIN e prokurorit që do të SHKARKOHET pas 3 ditësh

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gazetarja e Top Channel, Anila Hoxha ka zbuluar skemën korruptive në të cilën është e përfshirë gjyqtarja Enkelejda Hoxha dhe disa të dyshuar të tjerë.

Hoxha thotë se të hënën më 15 shkurt, KLP pritet që të shkarkojë edhe prokurorin Bujar Memia.

Anila Hoxha: Enkelejda Hoxha së bashku me 9 të dyshuar të tjerë akuzohen nga SPAK për korrupsion. Ata ranë në rrjetë për shkak të krimeve në vitin 2020, pak ditë pas vrasjes së Hekuran Billës, një ish i dënuar i përjetshëm në Mbretërinë e Bashkuar që fitoi lirinë në Shqipëri. Sipas burimeve të SPAK, nisën hetimet e para për një të burgosur të quajtur Gazmir Nezaj, ndërsa negociohej për lirimin e tij nga avokati Aldo Tabaku.

Për disa muaj SPAK zhvillon hetime intensive, por Hoxha refuzoi lirimin dhe më pas nisën negocimin e parave. Më pas nisën hetimet për Altin Skëndaj, i cili komunikon me Aldo Tabakun për lirimin e një shtetasi tjetër të dënuar dhe ndodhet tani në burg, Saimir Petanin. Për emrat e mësipërm nisin hetimet dhe më 2 shkurt, gjyqtarja ul 6 muaj burg për Petanin dhe parashikoi qe te dilte nga burgu në prill. Më pas hapen dhe dosje të tjera dhe persona që kanë rënë në rrjetën e SPAK krejt rastësisht.

Mjeku Edvin Prifti përgjohej nga SPAK sepse ishte kontaktuar nga sekretarja Mallkuci, e cila kishte ndryshuar renditjen dhe kishte vendosur gjyqtaren Enkelejda Hoxhën. Mallkuci kërkonte shërbim për nënën e saj dhe i pagoi 2 mijë euro ndërsa kjo dosje është e vecuar.

Më 15 shkurt, KLP do të kërkojë edhe shkarkimin e prokurorit Bujar Memiaj dhe shihet si një person që nuk ka kryer detyrën e tij me seriozitet.

Ndërmjetësi kryesor në këtë histori korruptive është avokati Aldo Tabaku. Hoxha ka komunikim të drejtpërdrejtë me Tabakun. Ky ka negociuar në të dyja rastet për lirime dhe i fundit është për të dënuarin e ekstraduar nga Italia dhe akuzohej për vrasje dhe i janë ulur 6 muaj nga dënimi. Në një moment, duke diskutuar me familjarët e të burgosurit, Petani u thotë atyre se dhe unë kështu kam vepruar. SPAK ka pritur disa ditë deri ditën e sotme sa të verifikonte se lekët po shkonin në xhepat e gjyqtares.

 

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img