Tirana
few clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
44 %
4.6kmh
20 %
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Përgjimet e ‘Ndraghetas’, SPAK reagon për herë të parë, a do të nisin hetimet për politikanët shqiptarë?

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

1481a912ea31c9c8bc299e1e95ee3b12

Përgjimet e antimafias italiane kanë nxjerrë në dritë emrat e disa zyrtarëve të lartë në Shqipëri.

Pritet që SPAK të kontaktojë me autoritetet italiane të hënën në lidhje me operacionin e grupit mafioz “Ndragheta”, ku u arrestuan mbi 300 persona, mes tyre edhe shqiptarë.

Sipas informacioneve për mediat, autoritetet tona kanë nisur kontaktet me homologët e tyre italianë për të mësuar mbi personat që kanë dalë në këto përgjime.

Sipas SPAK-ut, pasi ato të njihen me dosjen dhe nëse do ketë diçka në lidhje me Shqipërinë do të vendoset nëse në vendin tonë do nisin apo jo hetimet.

Mes të arrestuarve është edhe Antionio Gallo, i cili është akuzuar si sekser i grupit “Ndragheta” dhe ka edhe një biznes në zonën e ish-bllokut në Tiranë.

Përgjimet zbulojnë se Gallo synonte që të pastronte paratë e mafias, duke gjetur kontaktet në Tiranë, për të ndërtuar pallate shumëkatëshe në kryeqytetin shqiptar.

SPAK shprehet se hetimi aktualisht po zhvillohet në Itali dhe se për nisjen e një hetimi në Shqipëri do të vendosin pasi të komunikojmë me palën italiane për të parë edhe provat që mund të implikojnë emrat e përmendur gjatë përgjimeve.

Mediat italiane kanë raportuar se janë ekzekutuar 50 masa ndalimi me akuzën për korrupsion dhe mashtrim në vlerën e 250 milionë eurove.

Emrat shqiptarë të përmendur në përgjime janë Neherik Baçi dhe një vajzë Odeta Hasaj, e cila ka marrë masën e sigurisë “Detyrim paraqitjeje”.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img