Tirana
scattered clouds
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
48 %
4.1kmh
40 %
Hën
29 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
37 °
Pre
40 °
E hënë, 15 Gusht, 2022
spot_img

Përgjimet e Bild, vjen reagimi i parë nga PS: Nuk na shqetëson fati i personave të përfshirë por…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetari i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja ka reaguar Kryesia e Kuvendit lidhur me publikimin e përgjimeve nga gazeta gjermane Bild.

albsig

Manja thotë se nuk është i shqetësuar për fatin e personave të përfshirë në përgjime por për nxjerrjen e sekretit hetimor.

‘Nuk jam i shqetësuar për dojesn, nuk më shqetëson fati i personave të përfshirë në përgjime sepse këto janë ccështje të drejtesisë jam i shqetësuar per dy gjëra: E para  është koha që prokuroria dhe policia gjyqsore të vlerësojnë seriozisht ccështjet e daljes në publik të sekretit hetimor dhe të kthehen jo vetëm për të hetuar personat e përfshirë në dosjen 339 por edhe për të hetuar brenda vetes të gjithë ata prokurorë që në mënyrë të verbër kanë braktisur misonin që i ngarkon kushtetuta duke i cuar dosjet penale në hetim në zyrat e PD duke thyer rëndë sekretin hetimor.

Sekreti hetimor është vepër penale e dënueshme dhe është detyrën e prokurorisë që të hetojë jo vetëm autorët e përfshirë por edhe brenda rradhëve të veta sepse koha për tu ndare me prokurorë të papargjegjsëm është sot.

Jam i shqetësuar edhe për degradimin e përdorimin poltik të një dosje shumë të rëndësishme nga PD e cila ka dalë në rrugë dhe duke e kthyer ne një kauz poltike një dosje në hetim po na kthen në kohërat me të errëta të diktaturës, gjyqet publike.

Nuk e di nëse ka mbetur gjë pa dalë nga këto përgjime por megjithatë në asnjë nga meterialet e dala deri më tani unë në fakt s’ kam dëgjuar të flitet as për vota as për lek e as për licenca’, u shpreh Manja.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img