Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
76 %
0kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
19 °
Enj
17 °
Pre
10 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

‘Përgjegjës për sigurinë në Rinas nuk është kompania’ Basha: Ka renë shteti dhe policia

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

afc10d8f722f502061bfc6efa230a7a7

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka folur sërish për grabitjen e dy ditëve më parë në Rinas. Sipas Bashës, ngjarja tregoi dështimin e policisë dhe rënien e shtetit para krimit.

Basha e cilësoi grabitjen pjesë të së tërës që po ndodh në vend.

’48 orë pas tronditjes së Shqipërisë dhe të mbarë botës nga grabitja e armatosur në Rinas, pyetjet janë shtuar dhe përgjigjet mungojnë. Rama po mundohet që dështimin e policisë dhe qeverisë dhe rënien e shtetit para krimit t’ia faturojë një kompanie private. Si për çdo gjë tjetër fajin e ka të tjerët. Ai as që e vret mendjen. Mendja e tij është si të vjedhë dhe grabisë Shqipërinë me oligarkët. Ngjarja e Rinasit jo e shkëputur dhe as e vetmja. Pjesë e zhvillimeve në gjithë Shqipërinë, pjesë e rrëmbimeve në Vlorë, grabitjet me armë të bizneseve, postave, vrasjet dhe rrëmbimet e bankierëve kanë filluar me instalimin e Edi Ramës në pushtet”, u shpreh  Basha.

Sipas kryedemokratit ngjarja e rëndë e Rinasit mund dhe duhet të ishte parandaluar.

 “Vrasjet dhe rrëmbimet e biznesmenëve dhe  bankierëve  kanë filluar me ardhjen e Ramës në pushtet. Në Shqipëri ligjin e bën krimi. Përgjegjës për sigurinë në Rinas  dhe kudo është qeveria dhe shteti shqiptar dhe jo kompania.  Në bordin e Autoriteti civil është vetë ministri i Brendshëm, por ministri nuk ka qëllim që të mbrojë vendin dhe qytetarët nga kriminelët. Vetë Edi Rama ka pranuar publikisht se bandat luftojnë brenda qytetit”, shtoi Basha.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img