Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
65 %
1.5kmh
0 %
Enj
15 °
Pre
18 °
Sht
19 °
Die
16 °
Hën
17 °
E enjte, 30 Mars, 2023

Përgjaket dita e përkujtimit të Holokaustit, një person vret 7 njerëz si dhe plagos disa të tjerë, priti të mbaronin lutjen…

Lajme të ngjashëm

Shtatë izraelitë janë vrarë teksa po dilnin nga një sinagogë në Jerusalemin Lindor, duke përgjakur kështu ditën e përkujtimit të Holokaustit. Sipas mediave vendase mësohet se një person i armatosur para se të hapte zjarr ndaj njerëzve priti në automjetin e tij derisa ata të përfundonin lutjet.

Pasi ata filluan të dilnin nga ndërteta personi i armatosur hapi zjarr në drejtim të tyrem, duke lënë 7 persona të vdekur si dhe tre të plagosur.

Sulmuesi ende i paidentifikuar për mediat është “neutralizuar”, tha policia. Raportet e pakonfirmuara të mediave palestineze thanë se personi i armatosur ishte një palestinez i Jerusalemit Lindor nga lagjja e afërt Shuafat.

Shtetet e Bashkuara dënuan ashpër sulmin që ndodhi përpara një vizite të Sekretarit të Shtetit Antony Blinken. “Kjo është absolutisht e tmerrshme,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Vedant Patel.

“Ne e dënojmë këtë sulm të dukshëm terrorist në termat më të ashpër. Angazhimi ynë për sigurinë e Izraelit mbetet i hekurt dhe ne jemi në kontakt të drejtpërdrejtë me partnerët tanë izraelitë.”

“Ne qëndrojmë me popullin izraelit në solidaritet,” tha ai.

Të shtënat e së premtes mbrëma janë sulmi më i keq terrorist ndaj izraelitëve në vite.

Ndërkohë, 27 Janari njihet si Dita Ndërkombëtare Përkujtimore e Holokaustit. Në vitin 2005 Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi një rezolutë që shpallte 27 janarin, si ‪Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit në nderim të viktimave ‪të Holokaustit. Kjo datë përkon me çlirimin e kampit nazist të përqendrimit Auschëtz-Birkenau më 27 janar 1945.

Kjo ditë përkujton miliona viktima të politikave të gjenocidit të Gjermanisë naziste që u kryen gjatë Luftës së Dytë Botërore, si dhe përqëndrohet në përpjekjet bashkëkohore për të luftuar urrejtjen dhe anti-semitizmit.Gjatë Luftës së Dytë Botërore rreth gjashtë milionë njerëz u vranë, në përpjekjen sistematike naziste për shfarosjen e hebrenjve.

Më shumë