Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
24 °
Pre
18 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Përgatitja e makinës suaj për dimër, ja çfarë të bëni për të shmangur situatat e pazakonta

spot_img

Lajme të ngjashëm

79d8ead44d51f4d7cad158e8d7ab95ef

Xhamat e akullt, rrugët e rrëshqitshme, bateria që ndalon punën, këto janë disa nga problemet më të shpeshta që mund të hasni me makinën tuaj gjatë muajve më të ftohtë të vitit.

Një seri grackash që mund të zgjidhen lehtësisht përmes trukeve të thjeshta, por le t’i shohim ato në detaje.

Akulli në xhama

Zgjidhja më e mirë për të hequr akullin në xhamat e makinës është përdorimi i sprejve antifriz, të krijuar posaçërisht për të përballuar këto situata. Përndryshe, një kruajtës plastik mund të përdoret; nga ana tjetër, modelet metalike që mund të shkaktojnë dëmtimin e sipërfaqes së xhamit duhet të shmangen. Për më tepër, nuk rekomandohet përdorimi i ujit të vluar në xhamin e përparmë; ndryshimi në temperaturë me sipërfaqen e xhamit në fakt mund të shkaktojë thyerjen e tyre.

Fshirëse xhami

A keni vërejtur që pastruesit lënë vija ose nuk rrëshqasin më mirë në xhamin e përparmë? Pra, është koha për të ndryshuar fshirëset.

Gjithashtu gjatë muajve të dimrit, kur makina është e palëvizshme, është një ide e mirë të hiqni fshirësit nga xhami i përparmë për të parandaluar ngrirjen e tyre në të.

Në fund, kontrolloni gjithashtu nivelin e lëngut të rondele dhe sigurohuni që të jetë i tipit rezistent ndaj temperaturave të ulëta.

Goma

Përveç respektimit të indikacioneve të dhëna nga kodi i rrugës në lidhje me përdorimin e gomave dimërore dhe zinxhirëve të dëborës, është gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se gomat termike ofrojnë siguri më të madhe jo vetëm në rast të reshjeve të borës ose në rrugët e akullta, por edhe në rast të shirave. Për më tepër, mos harroni të kontrolloni në mënyrë periodike presionin dhe konsumimin e gomave.

Bateria, ftohësi, dritat dhe kontrolli i klimës

Pas disa netësh në të ftohtë, një bateri , veçanërisht një e vjetër, mund të humbasë karikimin e saj, prandaj është e rëndësishme të kontrolloni gjendjen e tij së bashku me atë të dritave, pasi përdoren më shumë gjatë muajve të dimrit. Dhe të mos harrojmë ftohësin e motorit i cili duhet të përbëhet nga të paktën 50% lëng antifriz. Në fund, ne gjithashtu kontrollojmë kondicionerin dhe filtrat e tij, aksesor i dobishëm në dimër për të shkrirë xhamat.

Aksesorët

Përveç kruajtësit të akullit, këshillohet që të keni pajisje të tjera të dobishme në makinë të tilla si kabllo për karikimin e baterisë ose një çantë emergjence, doreza të ngrohta dhe të papërshkueshme nga uji, një elektrik dore dhe padyshim një çantë të ndihmës së shpejtë dhe një çantë të vogël mjetesh nuk mund të mungojnë.

Më shumë

spot_img