Hapësire reklamuese

Bota

“Përfunduan duke ngrënë nga koshat e plehrave”, gjykata britanike dënon dy të rinjtë shqiptarë që punonin në shtëpinë e barit me vlerë 550 mijë paund

Shkruar nga Newsbomb
“Përfunduan duke ngrënë nga koshat e plehrave”,

Dy të rinj shqiptarë kanë janë dënuar me nga 10 muaj burg nga një gjykatë në Britaninë e Madhe, pasi u kapën duke punuar si fermerë në një fermë kanabisi.

Klaus Pepa dhe Meleq Smailaj, përkatësisht 32 dhe 21-vjeç kishin mbërritur në Britani ilegalisht me kamionë. Fillimisht ata kishin kërkuar punë në ndërtim, ku shpresonin të paguheshin me nga 100 paund në ditë, por personi që u kishte premtuar punën u mbylli telefonin.

Gjykata dëgjoi palëm mbrojtëse të thoshte se shqiptarët përfunduan rrugëve të Burton-it në gjendje të mjerueshme dhe duke konsumuar ushqim nga koshat e mbeturinave.

Deri sa një ditë dikush u ofroi punë një një shtëpi bari ku do të ujisnin bimët e kanabisit si dhe do të ndiznin e fiknin dritat. Ata u kapën pak kohë pasi filluan punë si “fermerë” për shkak të një fature të lartë të energjisë elektrike që nuk u pagua.

Shtëpia e barit kishte brenda bimë, që nëse hidheshin në treg, mund të nxirrnin drogë me vlerë deri në 550 mijë paund.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese