Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
94 %
2.1kmh
0 %
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Përfundon takimi i ambasadorëve me anëtarët e Këshillit Politik, Soreca: Ditë e mirë pune, të mos e shpërdorojmë për të mirën e shqiptarëve

spot_img

Lajme të ngjashëm

ec2045312ebdcb5dacc6db8a64c69d78

Ka përnduar pas më shumë se pesë orësh takimi mes ambasadorëve Yuri Kim, Luigi Soreca dhe Norman Duncan, me katër anëtarët e Këshillit Politik, për reformën zgjedhore.

Ambasadori i BE-së tha se sot ka qenë një ditë e mirë pune dhe është bërë progres, i cili nuk duhet çuar dëm, pasi kjo që po bëhet është për të mirën e shqiptarëve she Shqipërisë.

Në të njejtën Linjë ishte edhe ambasadori britanik, i cili tha se miratimi i kësaj reforme është një hap para për anëtarësimin në BE.

Soreca: Sot ne kishim një ditë shumë të mirë pune. Kemi bashkëshoqëruar punën e anëtarëve të Këshillit Politik. Për BE-në është e rëndësishme që të fillojë procesi i anëtarësimit për Shqipërinë. Kjo është ajo që kërkon Këshilli Europian. Dua të falenderoj palët për qajen e tyre konstruktive, dhe i ftoj që të vazhdojnë me të njejtën qasje edhe nesër. Kemi arritur një pikë vrulli dhe të mos e shpërdorojmë, sepse është në interes të popullit shqiptar, dhe të ardhmes së Shqipërisë në BE.

Norman: Sot është bërë një përpaqrim i mirë. Por mbetet më shumë punë për t’u bërë, është thelbësore që këtë punë ta mbarojmë nesër, jo vetëm që shqiptarët të vazhdojë punën drejt anëtarësimit BE-së, por që votuesit shqiptarë të ketë votime më të mira zgjedhjet e ardhshme.

Më shumë

spot_img