Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
0kmh
75 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
25 °
Die
23 °
E mërkurë, 29 Shtator, 2021
spot_img

Përfundon projekti i TAP, reagon ambasadorja Yuri Kim: Shqipëria pjesë integrale e arkitekturës së larmishme rajonale të energjisë

spot_img

Lajme të ngjashëm

ad70ffa2e998a5758d73e83dddd4c0b6

Pas gati katër vite e gjysmë prej nisjes së punimeve, ka përfunduar ndërtimi i gazsjellësit Trans Adriatic Pipeline (TAP).

Një nga investimet më të rëndësishme që përfshin edhe vendin tonë tashmë është gati të sjellë gaz natyror nga fusha gjigante e Shah Deniz II në Detin Kaspik.

Ndërkohë ka ardhur edhe reagimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila shprehet se tashmë Shqipëria është pjesë integrale e arkitekturës së larmishme rajonale të energjisdë.

“Strategjikisht kjo është e rëndësishme.. TAP do të transportojë gaz natyror nga Deti Kaspik në Evropë përmes Greqisë dhe Shqipërisë, duke e bërë Shqipërinë një pjesë integrale të arkitekturës së larmishme rajonale të energjisë. Diversifikimi i energjisë = zgjedhje = siguri = pavarësi”, shkruan ambasadorja Kim.

LEXO EDHE: Përfundon ndërtimi i Gazsjellësit Trans Adriatic Pipeline (TAP)

Më shumë

spot_img