Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
57 %
1.5kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Përfundon procesi i votimit në Itali, Exit Poll tregon kush është drejt rrugës së fitores

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ashtu si dhe ishte bërë me dije më herët në 23:00 ka përfunduar zyrtarisht procesi i votimit në Itali.

Sipas Ministrisë së Brendshme italiane deri në orën 19:00 pjesëmarrja ka qenë 51.16 për qind.  Raportohet për një përqindje te 7 për qind më të ulët se në zgjedhjet e vitit 2018.

51% e votuesve janë gra, ndërsa 2.6 milionë të rritur votojnë për herë të parë.

Ndërkohë, Exit Poll ka bërë me dije se e djathta ekstreme Giorgia Meloni, do të fitojë zgjedhjet dhe është në rrugën e duhur për tu bërë kryeministrja e parë femër në Itali.

Më shumë
spot_img
spot_img