Tirana
overcast clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
87 %
1.5kmh
90 %
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
10 °
Die
10 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Përfundojnë Lojërat Olimpike ‘Tokyo 2020’, cili është shteti që “gllabëroi” më shumë medalje, organizatorët në vend të pestë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Sot janë mbyllur zyrtarisht Lojërat Olimpike ‘Tokyo 2020’, të cilat filluan në 23 korrik. Një nga kompeticionet më të mëdha të sportit në të gjithë botën, me rreth 100 shtete që garuan për të marrë medalje.

Në vend të parë renditen Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me 39 medalje ari, 41 medalje argjenti dhe 33 medalje bronzi, në total 113.

Në vend të dytë renditet Kina me 88 medalje në total; 38 ari, 32 argjenti dhe 18 bronzi. Vendi i tretë mbahet nga Rusia me 71 medalje në total; 20 ari, 28 argjenti dhe 23 bronzi. Të katërtit renditen “Të mëdhenjtë” e Britanisë me 65 medalje; 22 ari dhe 22 bronzi, ndërsa argjendi 21.

Organizatorët e Japonisë në vend të pestë me 58 medalje, 27 ari, 14 argjenti dhe 17 bronzi.

Për më shumë që të shihni të gjithë renditjen në tabelë klikoni këtu

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img