Tirana
broken clouds
21.3 ° C
21.3 °
21.3 °
74 %
1.3kmh
54 %
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
28 °
Mar
27 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Përforcohet muri i betonit në kufirin Turqi-Iran, pritet fluks migrantësh nga Afganistani

spot_img

Lajme të ngjashëm

Turqia është duke rinovuar dhe përforcuar murin prej betoni që ndan kufirin me Iranin për të parandaluar fluksin e refugjatëve nga Afganistani që kalojnë përmes këtij territori.

Muri është i ndërtuar me blloqe tre metra të larta dhe dy metra të gjera, me një peshë prej 7 ton secila. Muri është i gjatë nga provinca Van deri në Dogubayazit, në provincën Agri. Kufiri gjithashtu është përforcuar me 110 kilometra kanale dhe 103 kamera sigurie.

Zyrtarët turq thonë se muri është përforcuar për të parandaluar fluksin e migrantëve ilegalë nga Afganistani, kryesisht terroristëve që mund të fshihen mes tyre.

Pas tërheqjes së trupave amerikane dhe marrjes nën kontroll të Afganistanit nga talebanët, priten zhvendosje të mëdha të popullsisë për t’i shpëtuar terrorit në vend.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img