Tirana
few clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1kmh
20 %
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
24 °
Die
25 °
Hën
25 °
E enjte, 1 Qershor, 2023

Përfitimet e vajit të dafinës, si ta përgatisni në kushte shtëpie

Lajme të ngjashëm

Vaji i dafinës është një nga vajrat më efikas për forcimin dhe mbrojtjen e organizmit, për dhimbjet muskulare, pasi pastron sistemin limfatik.
Ky vaj shquhet si antibiotik shumë efikas, i cili parandalon dhe pengon rritjen e mikrobeve, baktereve apo mykut në organizëm duke e mbrojtur atë nga infeksione të ndryshme.

Vaji esencial i dafinës qetëson nervat dhe zbut shqetësimet nervore.

Gjithashtu është efikas kundër spazmave, ankthit, stresit, depresionit, zemërimit etj. Ruan infeksionet e stomakut dhe e mbron atë nga aciditeti i tepërt dhe ulçera.

Për të përgatirur vaj dafine ju nevojiten: 250 gr gjethe dafine, 1 gotë uji me vaj bajamesh të ëmbla (200ml), 3-4 pika Vitaminë E, si dhe një enë qelqi.

Gjethet e dafinës janë po ashtu një burim i rëndësishëm i vitaminës A, B dhe C dhe acidit folik. Ato përmbajnë minerale,  si kaliumi, bakri, kalciumi, mangani, hekuri, seleni, zinku dhe magnezi.


Më shumë