Tirana
clear sky
1.5 ° C
1.5 °
1.5 °
80 %
1.5kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
9 °
Sht
7 °
Die
8 °
E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
spot_img

Përfaqësuesi i ONM kërkon zgjatjen e afateve të vettingut: Mbështesim propozimin e PS, verifikimi i gjyqtarëve dhe prokurorëve të vazhdojë

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Maciej Popovski, përfaqësues i Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, kërkon që procesi i verifikimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve të vazhdojë. Në mbledhjen e Këshillit të Legjislacionit, Popovski është shprehur se organeve të vettingut duhet t’u zgjatet afati.

Ky propozim është depozituar në Kuvend edhe nga socialistët, ndërsa PD ende nuk është shprehur zyrtarisht. Ndryshimi i ligjit kërkon shumicë votash dhe PS nuk e bën dot e vetme.

“Në emër të Komisionit Evropian ju them se kjo iniciativë është e rëndësishme. E mbështesim amendamentin për zgjatjen e detyrës së anëtarëve të KPK-së dhe Komisionerëve Publikë. ONM e quan të rëndësishme këtë zgjatje që vettingu të përfundojë me sukses. Kjo do të lejojë të mbarojnë çështjet duke patur parasysh kapacitetet e zhvilluara dhe eksperiencën e krijuar

Puna që është bërë deri tani të mos humbet e të mos fillojë gjithçka nga fillimi. Do të vazhdojë dhe monitorimi nga ONM njëkohësisht. Këta muaj shtesë që parashikojnë do të jetë i mjaftueshëm për të përfunduar çështjet dhe për të përmbyllur më pas këto institucione,” ka thënë Maciej Popovski, përfaqësues i ONM-së.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img