Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
29 %
5.7kmh
0 %
Hën
3 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
2 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Përfaqësuesi i Metës i sigurt: Nuk ka largim të Presidentit, nuk ekziston asnjë çështje për shkarkim

spot_img

Lajme të ngjashëm

Përfaqësuesi i Presidentit Ilir Meta në Gjykatën Kushtetuese, Bledar Dervishaj, është shprehur i bindur se të enjten nuk do të ketë shkarkim të Presidentit, pasi nuk ekziston asnjë çështje për shkarkim.

Ai tha se përfaqësuesit e Kuvendit në disa përgjogje kishin dalë edhe përtej vendimit të Kuvendit.

“Nga ajo që unë konstatova, rezulton e përfaqësuesit të Kuvendit në disa përgjigje kanë dalë përtej vendimit të Kuvendit. Ky ishte dhe shkarkimi mbi legjitimitetin për të dhënë një autorizim nga ky Kuvend i ri, për Kuvendin e vjetër, kërkesa e Kuvendit të vjetër duhet shqyrtohej brenda 14 shtatorit 2021 se lidhej me afatin 3 mujor, por edhe sepse Kuvendit të vjetër i përfundoi mandati. Në procese të tjera si ai për zgjedhjet vendore u konstatuan shkelje ligjore në relatorin e çështjes pa short.  Nuk ka shqetësime Presidenti i Republikës. Ne do e ndjekim deri në fund këtë çëshje”, tha Dervishaj.

Çfarë ndodh nëse shkarkohet të enjten Presidenti?

Dervishaj: Nuk ka shkarkim sepse nuk ka asnjë çështje për shkarkim.

Më shumë


spot_img









spot_img