Tirana
scattered clouds
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
48 %
4.1kmh
40 %
Hën
29 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
37 °
Pre
40 °
E hënë, 15 Gusht, 2022
spot_img

Përfaqësuesi i Grupit të Rithemelimit, Boçi kundër Alibeajt: Nuk ka të drejtë të përfaqësojë PD! Negociata me PS janë tallëse

spot_img

Lajme të ngjashëm

Luçiano Boçi, përfaqësues i mandatuar nga Grupi i Rithemelimit për të diskutuar me aleatët opozitar për zgjedhjen e Presidentit, thotë se Enkelejd Alibeaj nuk ka asnjë tagër të marrë pjesë në negociata me PS.

“Zoti Alibeaj e kemi thënë, nuk ka tagër, nuk ka të drejtë të jetë përfaqësuesi i opozitës. Ai mund të jetë deputet i thjeshtë dhe e ka përfunduar misionin e tij dhe si Kryetar i Grupit Parlamentar. Negociatat janë politike, nuk bëhet fjalë për reformë ku negociatat janë të grupeve parlamentare”, tha Boçi.

albsig

Në fjalën e tij para mediave nga selia e PD, Luçiano Boçi tha se kolegët e tij demokratë po përdoren nga Edi Rama në një proces fals. “Këto negociata janë tallëse dhe nuk duhen konsideruar”, u shpreh deputeti demokrat.

Pjesë nga deklarata e Luçiano Boçit:

Niveli i diskutimit qesharak dhe tallës. Çdo negociatë duhet të jetë në përputhje me atë që thotë Kushtetuta. Dikush nga mazhoranca ka përcaktuar që opozita të ketë kandidatë në tre raundet e para, pastaj në raundet e tjera e ka mazhoranca.

Negociatat nuk mund të vazhdojnë në nivel parlamentar por në nivel politik. Konferenca e Kryetarëve e mbyll procedurën e saj kur përcakton raundet. Ka një kontradiktë, ndërsa zoti Balla, Gjiknuri e Spiropali janë të mandatuar nga Asambleja e PS, kurse zoti Alibeaj nuk ka asnjë mandat nga PD.

Këto negociata janë tallëse dhe nuk duhen konsideruar.

Ne kemi kërkuar konsensus politik. Ai arrihet kur pranohet pozicioni propozues i opozitës dhe pozicioni përzgjedhës i mazhorancës. Tallja është dhe në numrin tre, se i pari ka iku. Të paktën ta shkruanin dy raundet e tjera.

– Nëse Alibeaj siguron 20 firma dhe çon një emër, a do merrni pjesë?

Qëllimi ynë ka qenë të bëjmë një proces me dy drejtime, për zgjedhjen e Presidentit dhe bashkimin e partisë. Një emër që vjen jashtë proceseve kushtetuese, por nuk ka besimin. Emri i mirë duhet të shkojë në harmoni të plotë me një proces kushtetues të mirë.

Zoti Alibeaj e kemi thënë, nuk ka tagër, nuk ka të drejtë të jetë përfaqësuesi i opozitës. Ai mund të jetë deputet i thjeshtë dhe e ka përfunduar misionin e tij dhe si Kryetar i Grupit Parlamentar. Negociatat janë politike, nuk bëhet fjalë për reformë ku negociatat janë të grupeve parlamentare.

-Negociatat me aleatët e opozitarë?

Tryeza nuk ka vlerë në nivelin parlamentar, duhet të jetë në nivel politik. Kemi negociuar në lidhje me procesin, është konsideruar i tejkaluar. Kemi dakordësuar që në rastin kur i jepet opozitës e drejta propozuese, jo fallco si sot, ne mund të konvergojmë në një emër që mund të jetë president.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img