Tirana
scattered clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
77 %
1kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
30 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

PËRDITËSIMI I FUNDIT: PS kryeson me 73 mandate të sigurta; PD rritje të lehtë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

362 kuti ka ende për të numëruar dhe për të përfunduar kështu procesin e numërimit dhe për të shpallur zyrtarisht fitorin e këtyre zgjedhjeve.

Deri më tani kryeson Partia Socialiste. Nga të dhënat e fundit të KQZ, PS është në avantash me 700676 vota ose 48.64%, të përkthyera në 73 mandate (+1 i pakonfirmuar ende në Elbasan), forca e dytë politike është PD me 567460 vota ose me 39.39% me 5 mandate.

Surprizë e këtyre zgjedhjeve ishte padyshim PSD-ja e Tom Doshit dhe LSI-ja. E para për numrin e lartë të votave dhe mandatet e deputetëve, kurse e dyta për rezultatin më të dobët të saj.

Partia e Tom Doshit, sipas përditësimit të fundit të KQZ ka arritur që të marrë 32.463 vota ose 2.25%, konvertuar në 3 mandate deputetësh, deri më tani.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img