Tirana
broken clouds
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
52 %
Mar
12 °
Mër
13 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
13 °
E martë, 29 Nëntor, 2022

Përçahet mazhoranca, PDIU i jep goditjen e fortë Ramës (VENDIMI DRASTIK)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Përçahet mazhoranca, PDIU i jep goditjen e fortë Ramës: Nuk do marrim pjesë në asnjë komsion apo votim.

Goditje e fortë nga PDIU për Edi Ramën. PDIU bën me dije se nuk do të marrë pjesë në asnjë komision apo votim duke e cilësuar antikushtetuese mënyrën se si PS do të zgjedhë kryeprokurorin e ri.

PDIU më herët ka bashkuar votat e saj me kryeministrin Rama por këtë herë duket se bashkohet me opozitën.

“Partia për Drejtësi Integrim dhe Unitet qysh në fillim ka dhënë mbështetje pa kushte për Reformën në Drejtësi duke besuar dhe shpresuar, se do të ishte një fillim i ri për rivendosjen e shtetit ligjor në shërbim të qytetarëve.

Pas kaq muajsh vërejmë zvarritje pa asnjë shkak të reformës dhe akoma më keq, sot po tentohen të zëvëndësohen organet e rëndësishme që kemi miratuar me Kushtetutë, me arrogancë dhe vullnet të njëanshëm nëpërmjet miratimit me vota minimale me një kuorum qesharak prej 36 votash të postit të Prokurorit të Përgjithshëm.

Theksojme se Prokurori i Përkohshëm i cili mund të zjidhet sipas interpretimeve të maxhorancës edhe me 36 vota, nuk ka asnjë referencë në ndryshimin që kemi bërë bashkërisht në nenin themeltar të shtetit në Kushtetutë. Ndaj sot përtej arrogancës personale do duhet të jemi të gjithë bashkë për të gjetur një zgjidhje.

Theksojmë se zgjidhja nuk janë marrëveshjet e pista të natës që e kanë çuar vendin në këtë klimë armiqësore e varfërie të skajshme, por ndryshimet ligjore që i celin rrugë një drejtësie të lirë dhe që nuk është peng i politikës. PDIU nuk do të marrë pjesë në asnjë komision apo votim ku shkelet Kushtetuta e vendit”, thuhet në deklaratën e PDIU.

Më shumë
spot_img
spot_img