Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
2.1kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
12 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Përçahet BE-ja, Hungaria rrezikon të përjashtohet

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn, ka kërkuar që Hungaria të pezullohet ose edhe të përjashtohet fare nga Bashkimi Europian.

Asselborn e bën këtë kërkesë për shkak të “shkeljes masive” që Hungaria po bën ndaj vlerave themelore të BE-së.

Ai përmend këtu: mënyrën se si qeveria e Budapestit i trajton refugjatët, pavarësinë e gjyqësorit dhe lirinë e shtypit.

“Hungaria nuk është larg nga lëshimi i urdhrave për të hapur zjarr mbi refugjatët… BE nuk mund të tolerojë sjellje të tilla të papërshtatshme.” – tha Asselborn për të përditshmen gjermane, “Die Welt”.

Sipas BBC-së, këto deklarata të ministrit ka të ngjarë të ndezin gjakrat përpara samitit europian.

Më shumë
spot_img
spot_img