Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
5.1kmh
0 %
Die
0 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Përballja me Covid, Manastirliu: 100 milionë euro në dispozicion për pandeminë, deri në dhjetorit presim dhe 1.3 milionë vaksina

spot_img

Lajme të ngjashëm

Në këtë pjesë të dytë të seancës minsitrat po i përgjigjen pyetjeve të deputetëve. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu po i përgjigjet pyetjes për përgatitjen për përballjen e Covid në periudhën vjeshtë-dimër.

Manastirliu tha se qeveria ka ankoruar 100 milion euro për t’u përballur me të gjithë skenarët e koronavirusit.

Ndër të tjera ministrja tha se kanë arritur të sigurojnë rreth 2 milion vaksina kundër Covid, prej të cilave afro 1.2 milion do të kenë mbërritur në vend deri në muaji dhjetor.

“Qeveria shqiptare ka marrë të gjitha masat për tu përgjigjur pandemisë. Siç dihet pandemia ka vënë në një sfidë sistemet shëndetëosore dhe ka vënë në sfidë edhe sistemin se nëse në këto vite nuk do ishin ndërrmarrë atëhrë përballja do të kishte qenë katastrofike. Nëse do flasim për përballimin mund të them se kemi shumë mësime të mësuar.

Qeveria ka alokuar 100 milion euro, të cilat do jenë në dispozicion të të gjithë skenarëve një plan i miratuar si një përgjgje për vjeshtë-dimër. Rama dhe qeveria shqiptare në një kohë të shpejtë atëherë ku për shumë vende ishte e paimagjinushme ardhja e vaksinave dhe të garantoheshin, por ne arritëm t’i kishim.

Deri në dhejtor presim që në kuadër të marrëveshje të lidhura duke nëshkruar me Pfizer dhe në vijim të partnereve të cilat të arrijmë në një numër të lartë të 1.3 milion vaksina të tjera. Kemi arritur të sigurojmë 2 milion vaksina” tha Manastirliu ndër të tjera.

Më shumë


spot_img

spot_img