Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
53 %
2.6kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
32 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Për të disatin vit radhazi, sot në 85-vjetorin e lindjes, Akademia e Shkencave ripropozon Ismail Kadarenë për çmimin Nobel në Letërsi

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

82b76ae0c3180331e3dd93133b00eca9

Sot gjeniu i letrave shqipe, shkrimtari i shquar Ismail Kadare feston përvjetorin e 85-të, ndaj në nderim të tij është mbajtur veprimtaria shkencore me temën “Ismail Kadare, shkrimtar shqiptar në letërsinë botërore”.

“Ismail Kadare e ngriti letërsinë shqipe në nivelet më të larta të historisë së saj”, tha kryetari i Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi. Më tej, akad. Vasil S. Tole, nënkryetar i ASH prezantoi kandidaturёn e shkrimtarit dhe akademikut Ismail Kadare pёr çmimin NOBEL nё letёrsi.

“U bënë disa vite rresht që Akademia e Shkencave e Shqipërisë propozon e ripropozon kandidaturën e shkrimtarit, akademikut Ismail Kadare pranë jurisë së çmimeve NOBEL në letërsi, e cila funksionon pranë akademisë simotër të Suedisë.”, tha akad. V.Tole, duke theksuar se vepra e Kadaresё, nga viti nё vit, shtrin gjeografinё e territorit nё tё cilin ajo shkel pёr herё tё parё nё tё gjithё botёn, njёherazi edhe gjuhёt e leximit tё saj shtohen progresivisht.

Ekspozita e fotografit të njohur Roland Tasho solli për të pramishmit çaste të bukura nga jeta e shkrimtarit, si vizita në vendlindje, dhe çaste kulmore të jetës dhe karrierës së tij në Shqipëri dhe botë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img