Tirana
few clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
1.5kmh
20 %
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
30 °
Die
31 °
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Për herë të parë që pas luftës, deputeti flet shqip në Kuvendin e Serbisë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

262b3de0d5cfdfa98e9f3cb411a14643

Përfaqësuesi i shqiptarëve në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi dje ka mbajtur një fjalim në gjuhën shqipe përballë deputetëve të tjerë të këtij Kuvendi.

Pavarësisht ndërhyrjeve, Kamberi vazhdoi të ngrejë zërin shqip ndaj vendimit të  Gjykatës së Lartë në Beograd që ka refuzuar ta shpallë fajtor Ministrin Aleksandër Vulin për diskriminim, fyerje dhe gjuhë të urrejtjes ndaj shqiptarëve.

Sipas Kamberit vendimi për të legalizuar termin ofendues “shiptari” është i  rrezikshëm për minoritetet në Serbi por edhe për gjithë Ballkanin Perëndimor.

Lexo

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img