Tirana
few clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
44 %
4.6kmh
20 %
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Për herë të parë që pas luftës, deputeti flet shqip në Kuvendin e Serbisë (VIDEO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

013196dc28284b654617f97f3daee550

Përfaqësuesi i shqiptarëve në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi dje ka mbajtur një fjalim në gjuhën shqipe përballë deputetëve të tjerë të këtij Kuvendi.

Pavarësisht ndërhyrjeve, Kamberi vazhdoi të ngrejë zërin shqip ndaj vendimit të  Gjykatës së Lartë në Beograd që ka refuzuar ta shpallë fajtor Ministrin Aleksandër Vulin për diskriminim, fyerje dhe gjuhë të urrejtjes ndaj shqiptarëve.Sipas Kamberit vendimi për të legalizuar termin ofendues “shiptari” është i  rrezikshëm për minoritetet në Serbi por edhe për gjithë Ballkanin Perëndimor.

“Vendimi i Gjykatës së Lartë në Beograd krijon standard legjitimues për gjuhë të urrejtjes ndaj minoriteteve jo vetëm në Serbi, por edhe në Ballkanin Perëndimor. Si do të reagonte shoqëria serbe sikur homologu kosovar i Aleksander Vulinit do të zgjohej një ditë nga gjumi dhe do të vendoste se prej sot serbët quhen me termin pezhorativ “shkije” dhe këtë ta legalizonte gjykata në Prishtine” tha Kamberi.

 

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img