Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
81 %
0.5kmh
0 %
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
22 °
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Për herë të parë një grua, Yaël Braun-Pivet zgjidhet kryetare e Kuvendit në Francë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Asambleja Kombëtare e Francës ka zgjedhur Yaël Braun-Pivet si president të saj, ekuivalent me një Kryetare të Kuvendit, në seancën e hapjes së legjislaturës së saj të 16-të. Braun-Pivet, një anëtare e partisë së Emmanuel Macron, do të jetë gruaja e parë që do të mbajë këtë pozicion në Francë.

Zgjedhja e Braun-Pivet në karrigen e kryetarit pason emërimin muajin e kaluar të Élisabeth Borne, gruaja e dytë që shërben si kryeministre franceze dhe e para në tre dekada.

Në mes të krizave globale të mbivendosura, me politikën franceze në fluks të paprecedentë dhe me Macron në një telash për mungesën e një shumice absolute legjislative, disa zbulojnë Efektin Glass Cliff: kur gjithçka tjetër dështon, le një grua të përpiqet ta rregullojë.

E lindur në Nancy në vitin 1970, mbesa e hebrenjve të Evropës Lindore që u vendosën në Francë në vitet 1930 për t’i shpëtuar antisemitizmit, Braun-Pivet është një avokate penale me profesion. Ajo e ndërtoi karrierën e saj ligjore në zonën e Parisit përpara se ta ndalonte në mesin e të 30-tave për të ndjekur të shoqin, një ekzekutiv i gjigantit francez të kozmetikës L’Oréal, në Tajvan dhe Japoni.

Duke u kthyer në Francë me familjen e saj në 2012, pas shtatë vitesh jashtë vendit, Braun-Pivet do të kalonte në punë jofitimprurëse. Ajo hapi një kuzhinë supe Resto du Coeur dhe ngriti ndihmë ligjore falas për të luftuar përjashtimin social në periferi të Parisit.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img